Acanthoscurria brocklehursti
Az A. broklehursti nem klnsebben problms faj.

mf brocklehursti F. O. P.-Cambridge, 1896....................Brazil
A. b. F. O. P.-Cambridge, 1896: 739, pl. 24, f. 18 (Df).
A. b. Bcherl, 1957: 397, f. 60-60a (m).
A. b. Schmidt, 1986: 54, f. 74-75 (m).
A. b. Schmidt, 1993d: 76, f. 150-151 (m).
A. b. Schmidt, 1997g, 1998h: 17, f. 95 (m).
A. b. Peters, 2003: 13, f. 27-28 (m).
LHELYE, LERSA: Az Acanthoscurria brocklehursti Brazilia eserds terletein honos. Idelis tartsi hmrsklete 25-27 0C, de ez jszakra akr 20 0C-ra is sllyedhet. Kedveli a magasabb 75% krli relatv pratartalmat. A kifejezetten nagytermet talajlak madrpkok kz tartozik. A nstnyek lbterpesztse ivarrskor 16-18 cm, mg az adult hmek akr 20-22 cm is lehet. Az idsebb nstny egyedek lbterpesztse elrheti a 23-25 cm-t. A pk alapszne fekete. A fejtor szintn fekete sznezet, a carapax szln fehres szrsv fut vgig. A potroh alapszne fekete, a rajta tallhat ritks hossz szrk vrs sznek. Bsgesen tallhatk rajta ersen irritl szrk, melyeket gyakran hasznlnak zaklats esetn, elssorban fiatalabb korukban. A lbak fekete alapsznek, a rajtuk tallhat hosszabb szrk szintn vrsek, de vilgosabb rnyalatak mint a potrohon. A lbak trd s lbszrrszn krkrs fehr gyrk tallhatak, tovbb kt halvnyan ltszd hosszanti prhuzamos fehr csk fut vgig rajtuk. Felletes rnzsre hasonlt az Acanthoscurria geniculatra, de ott a hosszanti cskok marknsabban ltszanak, a krkrs fehr gyrk szlessge pedig kb. ktszerese mint az A. brocklehurstinak. Testalkatukban szintn lehet klnbsget tallni a kt faj kztt; az A. brocklehursti kevsb robosztus testalkat, mint az A. geniculata. A kt faj kztti klnbsgek akkor ltszanak a legjobban, ha egyms mellett szemllhetjk ket.
TARTSA, TPLLSA: Az A. broklehursti nem klnsebben problms faj. Felnevelse a kevesebb tapasztalattal rendelkez madrpktartknak sem jelenthet klnsebb nehzsget. A hmrsklet vltozsra nem rzkeny, ennek hatst inkbb nvekedsi temnek vltozsban figyelhetjk meg. A troledny vagy terrrium kiszradsra figyelni kell, mert szereti a magasabb pratartalmat. Itatednyt a nagyobb pldnyoknl minden esetben rdemes hasznlni.
A kispkok rendkvli tvgyak, szinte minden tpllkot (l v. nem l) szvesen fogyasztanak. Els vedlses koruktl tpllhatjuk ket apr vagy darabolt lisztkukacokkal, napos tcskkel, pinkivel esetleg rpkptelen muslicval. Ksbb nagyobb lisztkukacokkal, tcskkkel, gyszbogrlrvval, napos egrrel etethetjk pkjainkat. A nagyobb pldnyok elszeretettel fogyasztjk a kifejlett cstnyokat is.
Megfelel tarts esetn gyorsan fejldnek, a hmek 1-1,5 ves, mg a nstnyek 2-2,5 ves korukra lehetnek ivarrettek. Vedlsenknt igen nagyokat nnek, s ezt a j szoksukat megtartjk ivarrett korukban is.
Fejldsk korai szakaszban, mr az els vedlsen tesett kispkoknl is lthat a lbak halvny gyrzttsge, mely a pk fejldsvel vedlsrl-vedlsre ersdik. A vgleges felnttkori sznezetket a 6-7. vedlsk utn nyerik el. A fiatalabb egyedek nem mondhatk klnsebben agresszvnak, mretk nvekedsvel azonban magabiztossguk is nvekszik, ezrt a kezdetben kiss flnk "potrohdrgl" llataink esetleg szembefordulhatnak velnk zaklats esetn. Marsa azonban csak a legritkbb esetekben fordul el, br kizrni nem lehet! ltalban zaklats esetn, ha teheti visszahzdik bjkljba. Kzbevtelt nem ajnlom, mert viszonylag ers mreganyaggal rendelkezik, s mint a tbbi madrpkfaj esetben, az A. brocklehurstinl is elmondhat, hogy tallhatunk kzttk kifejezetten agresszv egyedeket!
Tartshoz kezdetben megfelel egy filmes doboz is, ksbb nagyobb manyag dobozban, vagy kisebb terrriumban tarthatjuk ket. Az n frissen adult nstnyem szmra - kb. 16 cm lbfesztvolsg - jelenleg egy 25 x 30 x 25 cm-es terrrium van berendezve. A terrriumba megfelel mret bjklt helyeztem el, a talaj vegyszermentes virgfld volt kb. 5 cm vastagsgban. Az idsebb pldnyok tartshoz vlemnyem szerint egy min. 30 x 30 cm-es alapterlet terrrium szksges, melybe ha tehetjk helyezznk el bjklt is, melyet pkunk szvesen vesz ignybe, br a nap nagy rszt szem eltt tltik. l nvnnyel is dekorlhatjuk terrriumunkat, ami a megfelel pratartalom megrzse szempontjbl elnys, viszont megmaradsa pkunk pakolsi tevkenysgei miatt nem garantlt.
SZAPORTSA: 2005 mjusban kerlt hozzm egy nstny A. brocklehursti "hivatalosan" szubadult llatknt. Rendkvli mdon tpllkozott, br ez a faj ismeretben nem volt tl meglep. Viszont ehhez az tvgyhoz kpest is rettenetesen megdagadt az utteste, s a jellegzetes jelzfonalakat is meg lehetett figyelni a terrriumban. Szerencsre tudtam szerezni adult hmet egy proztats erejig, ezrt gy gondoltam, megr egy prbt a dolog.
Jlius 12-n trtnt meg a przs. A hm a terrriumba lpve hevesen dobolni kezdett, melyre a nstny azonnal vlaszolt. A przs az tlagostl eltren zajlott, mely tapasztalataim alapjn jellemz tbb Acanthoscurria fajra is (A. geniculata, A. insubtilis). A przs sorn a nstny pk a kezdeti "lelkeseds" utn passzvan viselkedett. Lefekdt a fldre, s sszehzta a lbait maga eltt. A hm a nstnyt nem a szoksos mdon a szttrt csprgk bels oldaln, a mregkarom tvbe helyezve a tibilis sarkantykat emelte meg, hanem a zrt csprgk kls oldaln akasztotta be a sarkanykat, s hozta megfelel pozciba magt. A hmnek nem volt egyszer dolga, de vgl sikerlt a przs, mindkt bulbussal, mely sikerben jelents szerepe lehetett annak, hogy a hm kb. 5cm-rel nagyobb lbfesztvolsggal rendelkezett, mint a nstny. (Az A. geniculatnl tbb alkalommal tapasztaltam, hogy a hmek kptelenek a nagy termet nstnyeket olyannyira megemelni, hogy prosodni tudjanak velk. Ennek szerepe valsznleg abban keresend, hogy csak a megfelel vitalits hmek tudjk tovbbadni rktanyagukat.) A nstny a przs utn is intenzven tpllkozott. A kokonraks eltti idszakban 8-10 pld. kifejlett Perui "hallfejes" cstnyt, s szmolatlan gyszbogrlrvt fogyasztott el. A potroha "kriminlis" mdon megdagadt, alig brta vonszolni magt. A przst kveten kb. egy hnappal kezdte el pakolszni a terrrium talajt, a bjkl alatt egy kb. 12 x 12 cm-es terletrl elhordta a talajt, s egy "bombatlcsr" formt alaktott ki.
A kokont szeptember 3-n rakta le. A terrrium hmrsklete a kokon keltetse alatt nappal 25-26 0C volt, ami jszakra 22-24 0C-ra hlt le. A megfelel pratartalom rdekben folyamatosan nedvesen tartottam a talajt. A terrrium ftst egy a terrrium tetejre helyezett virgcserpbe szerelt 15W-os varrgpizz biztostotta napi 16 rban. A nstny a kokont folyamatosan rizte, forgatta s cipelte a terrriumon bell az ltala megfelelnek vlt helyre. Eredetileg 8 ht utn szerettem volna elvenni a kokont, de oktber 14-n a nstny kirakta a bjkl bejrata el. A kokon fel volt bontva, melyben tbb szz termketlen pete, s kb. 350 db krli L1-es stdium mozgskptelen lrva volt. Ezeket prbltam kimenteni, de mivel sok lrva a termketlen petk kz szorult, ezrt csak kb. 200 db krli aprsgot sikerlt megmenteni. A lrvkat a kokon szvedknek "megnyzsval" nyert, steril darabjra gyjtttem, s nedves paprtrlre helyeztem, melyet jl szellz manyag dobozban visszahelyeztem a terrriumba. Ezt kveten naponta vizsgltam t ket s tvoltottam el az elpusztult, vagy penszes lrvkat, hogy a tbbieket, ne krosthassk. Ennek ksznheten a ltszm sajnos ersen fogysnak indult.
Oktber vgn a kicsik levedlettek, s mr mszkls lrvaknt tengettk tovbb a napjaikat. Sajnos az elhulls ebben a stdiumban is elg jelents volt, hetente tbb elpusztult aprsgot kellett eltvoltani. A korbbi tapasztalatok alapjn - ms fajokra vonatkozan - azt vrtam, hogy kb. november vgig tvedlenek majd a lrvk. Viszont csak janur elejn kezdtek sttedni, s janur 10.-ig bezrlag vedlettek t.
A vgeredmny nem tl nagy ltszm (52 db) aprsg lett, de a rengeteg munka s vrakozs utn nagyon rltem nekik. A lrvk kb. 3-4 mm-es lbterpesztsek voltak, mg a kispkok lbterpesztse 5-6 mm krli.
|