A madrpk felnevelse
Paul Schwarzberg - Vogelspinnen-Georgio 2008.03.24. 10:16
Egy madrpk kedvelnek nagyon rdekes megfigyelst nyjt a pkbbi fejldse.
A madrpk felnevelse
Egy madrpk kedvelnek nagyon rdekes megfigyelst nyjt a pkbbi fejldse. Megfigyelheti a vedlseket s a tpllkozst. A kis pkok tbb odafigyelst ignyelnek, mint a felntt llatok. Igaz, hogy a kis pkok felnevelse kompliklt, idrabl tevkenysg, de ugyanakkor tbb rmt okoz, mint megvenni egy kifejldtt szp nagy madrpkot.
Ha madrpk nstnyt vsrolunk s az termkeny kokont rak egy id mlva s eltte nem przott, akkor ne higygyk, hogy valami klnleges trtnt. Valszn, hogy vadon befogott nstny volt.
Minden esetben ez a „gyapotlabda”, vagy kokon petkkel teli. Ha a petk termkenyek s a nstny nem eszi meg, gy 6-9 ht mlva kimsznak az jszltt bbipkok.
Hogy is kell viselkednie a madrpk poljnak?
Elszr is a kis pkokat el kell vlasztani anyjuktl, mert fnnll a veszly, hogy megeszi ket. Kedvez megolds, ha az anyallatot rakjuk t egy msik, jonnan berendezett terrriumba s a fiatalokat a rgiben hagyjuk. Rakjuk flig tele a bbipkos terrriumot tzeggel s mohval, ekkor a kis pkok - ha talajlak faj - regeket snak s nem fognak egymssal harcolni.
Az a pr ht, amg egytt tartjuk a kis pkokat, kedvez megoldsa a felnevelsnek. A bbipkok els kt vedlse a kokonon bell trtnik s csak a kikels utn fognak majd levedleni elszr a kokonon kvl, nhny ht mlva. Fajok szerint a kokon 30-1200 tojst, illetve kis pkot tartalmazhat.
Mint els elesget, a kis pkoknak lehet frissen kelt tcskt, muslinct adni. Ezek az elesget kaphatk llatkeres-kedsekben. Azzal az elfelttellel, hogy folyamatosan etetjk a fiatal pkokat s a terrriumban a leveg nedves-sg tartalma kielgt, a pkok mg nhny htig egytt lehetnek. Legksbb 4-5 ht mlva kell a kis pkokat egyesvel kln rakni.
Ez egy viszonylag egyszer, de idt rabl foglalatossg, azonban nem kerlhet el. A legjobb bbipk tartk a pk mrethez igazod plasztik dobozok. A bbipk tart dobozokat knnyen beszerezhetjk ms tenysztktl.
Minden kis manyag dobozt 2/3 rszben tltsnk fel nedves vermikulittal, a fels rszre rakhatunk moht, mieltt a kis pkokat beletesszk. Egy egyszer mdszer, ha a kis pkokat egy kisebb manyag doboz segtsgvel fogjuk ki, gy srlsmentesen rakhatjuk t. Az ujjunkkal vagy egy toll segtsgvel terelgessk ket.
Ha a leveg nedvessg tartalma elg magas, nem kell vizesednyt hasznlni. De ha egy kisebb darab vattt vagy paprzsebkendt minden nap benedvestnk, az is j megolds.
A fiatalokat naponta etessk az elfogyasztott tpllk fggvnyben. gy relatvan problmamentes lesz a felneve-ls, de a sok fiatal felnevelse elg sok munkval jr. Ezrt elbb fontoljuk meg, hogy egy talajlak madrpk tenysztssel jr sok munkt tudjuk-e vllalni.
Sok fogsgban tartott madrpk faj veszlyeztetett llatnak szmt, vagy nemsokra ehhez tartozik. Ezrt is fontos, hogy ezeket a fajokat sikeresen tudjuk utn tenyszteni. Felel?ssgtud madrpk kedvelinkbb hajlik az utntenysztett egyedek vsrlsra. Ezzel a vadon l pkokat is vdjk.
A madrpkok tenysztse nagyon jl virgzik s a nemzetkzi tenyszprogramok a veszlyeztetett fajok fennmaradst szolgljk. s az j dolog, ha mi is a felelssgtud utntenysztsre szntuk el magunkat.
Ha biztosak vagyunk, hogy madrpkunk hm, akkor az ivarrettsgi vedls utn nhny httel elkezdi pteni spermahljt. A terrrium egyik vdett sarkba pti kemny, vattaszer hljt. A hm az pts utn bemszik a hl al s lerakja a spermjt. Ez utn felmszik a hlba s feltlti mindkt bulbust spermval.
Miutn vgzett ezzel a ritulval, a hljt feldlja, sszegyri s egy sarokban hagyja, de - nha - el is fogyaszthatja. A kemny munka utn a hm rendkvl aktv lesz, befutja az egsz terrriumot, mintha csak a nstnyt keresn. Ekkor, ha lehet legyen a birtokunkban egy ugyanilyen faj, przsra alkalmas nstny, vagy egyik ismersnknek.
A legjobb t a madrpkok prosodshoz a kvetkez: Biztostsuk, hogy mindkt pk a przs eltt a lehet legjobb krlmnyek kzt legyen tartva. A nstny nagyon jl tpllt legyen, a prosods eltt lakassuk jl. A kora esti idpont a legalkalmasabb a przshoz. Nedvestsnk be jl egy kemnyebb kartonpaprt, ennek segtsgvel szt tudjuk vlasztani az esetleges konfliktusoknl az llatokat. A kartonlap mrete igazodjon a terrriumhoz. Ezzel a mdszerrel hamar s biztonsgosan szt tudjuk vlasztani a pkokat.
Mindig a hmet rakjuk a nstnyhez, sohasem fordtva. Figyeljk most mindkt pkot. A hm kezdemnyez ltalban, de nem mindig. A fajra jellemzen az ells lbaival, illetve cspjaival dobol a talajon. A nstny, ha kszsges, gyakran visszadobol. A hm egsz testben elkezd remegni, a potroht le-fl mozgatja. Ez utn a hm a nstny fel tart.
A nstny a csprgit sztnyitja s kitakarja. Ez utn a hm a tibia apophysisvel megfogja a nstny csprgit s megkezddik a przs. A hm a bulbus-t a nstny vulvajba cssztatja. A hmet ekkor a nstny nem tudja lemarni, mert a hm lefogja a nstny mregkarmait.
A przs utn a hmnek addig van lehetsg elfutni, amg a nstny nyugodt. Ekzben lassan elereszti a nstnyt s lbaival a nstny hts rszt simogatja. Ez id alatt engedi el a nstny csprgit. A przs lezrult, a hm igyekszik minl tvolabb kerlni a nstnytl. Ekkor vatosan vegyk ki a terrriumbl.
A madrpkoknl elg egy przs, de ha megismtldik a proztats, ez utn a hm sz egy jabb spermahlt. mde az j spermahlt nem felttlenl szvi a hm az els przs utn.
Az itt lert przs idelis a madrpkoknl, de nem trtnik mindig ilyen srldsmentesen. Megesik, hogy a nstny rront a hmre s megmarja. Ez utn beviszi az regbe. Ha ez mr megtrtnt, a hmnek nincs eslye. Ezzel az incidenssel teht mindig szmoljunk, mg akkor is, ha a nstny nyugodtnak tnik.
Nhny madrpk faj nstnyei nagyon agresszvak lehetnek a przs alatt. Pldul a Brachypelma mesomelas. Ennek a fajnak a hmjeit a przs utn nagyon gyorsan el kell tvoltani a nstny terrriumbl. Nagyon robosztusak az Aphonopelma seemani prok is s nehezen rintkeznek egymssal.
Ennek a fajnak a hmjei nagyon visszafogottan szoktak viselkedni, holott minden felttel adott a przshoz. Ha berakjuk a hmet a nstnyhez, a nehzsgek nagyon gyorsan megkezddnek, a nstny 90 %-ban ksz a przsra, m a hm nem mutat hajlandsgot. Ennek a fajnak a hmjei - mint tenyszpartner - nagyon megbzhatatlanok.
Az Avicularia avicularia-val addik a przsnl taln a legkevesebb problma. A Brachypelma smithi is az egy-szeren proztathat madrpkok kz tartozik. Gyakran problmamentes a przsuk. A problmk ennl a fajnl, hogy a nstnyek rettsget mutatnak, megtrtnik a przs, de akr egy vig is tartogathatjk a spermt, s csak tavasszal rakjk le a kokont. Ekkor mr a spermk valsznleg nem tudjk megtermkenyteni a tojsokat.
Az egyik legbksebb madrpkok kz tartozik a Pterinopelma saltator. Ez a madrpk faj valban nagyon bartsgos. Ha kivesszk a terrriumbl, ott marad a keznkben s gy tnik, hogy nagyon jl rzi magt. A nstnyek a przs utn sokat esznek s egy id mlva elkezdik szni a kokont. Ebbe rakjk be a tojsaikat, majd lezrjk a kokont. A przs utn a kokon kszts lnyegesen ksbb trtnik. Csak akkor kell jra proztatni, ha a nstny a przs utn levedlik.
A vedlsnl ugyanis az ondtartjt a spermval egytt levedli. Ezzel a vedlssel a nstny ismt „szz”.
Az gynevezett kokon, amibe a nstny lerakja a tojsait, gy nz ki, mint egy nagyobb vattacsom. A termszetben a przs, a kokonraks az vszakok s klimatikus viszonyok fggvnye. A terrriumi tartsnl ezek a tnyezk nem igazn hasonlak, mint a madrpkok lhelyein. A terrriumban a sznlelt klimatikus viszonyok vltoztatsval befolysolhat a kokon ptse s a kis pkok kikelse. J tudni, hogy a kokon ptse a prosods utn mg egy vig is eltarthat.
A betekints a fszekbe gyakran akadlyozott. s ha a nstny levedlik, akkor nem tudjuk, hogy valjban rakott-e le kokont s azt megette, vagy nem is ksztett kokont.
A nstny a fiatal llatok kibjsig rzi a kokont. De szrevehet, hogy ha valami nincs rendben, vagy sokat zavarjk, akkor megeszi a kokont. Amikor vgre elkezdenek kibjni a kis pkok a kokonbl, akkor rakjuk t a nstnyt egy msik terrriumba. A kokont vatosan nyissuk szt, hogy a tbbi bbipk is ki tudjon jnni belle.

|