Madrpk tarts
zoolog 2008.03.09. 21:26
Ami a madrpk tartshoz elengedhetetlen...
1, A pk faja/letmdja (talajlak vagy fnlak)
2, A pk kora (bbi, nvendk, ivarrett)
3, Pnztrcnk vastagsga
Hrom tnyezore felttlenl fel kell hvnom a figyelmet. Ezekre figyelni kell, fggetlenl attl, hogy melyik megoldst vlasztjuk az albb felsoroltak kzl.
1, Legyen szksbiztos (egyes pkok kimondott szabadulmvszek - nmelyik ksz "Houdini")
2, Legyen megfelelo szellozse
3, Tartsa megfeleloen a pratartalmat
Az elso dolog amin sokan meglepodnek, hogy a madrpkoknak egyltaln nem nagy a helyignyk. Ez az letmdjukbl ered. A pkok letk tlnyom rszt lakregk/lakhljuk kzvetlen kzelben tltik zskmnyra lesve (sit-and.wait), kivtel a hmek, melyek a megfelelo partnert keresve nagyobb tvolsgokat is megtesznek prosods cljbl. Egy ivarrett pldnynak ltalban az albbi minimum mreteket szoktk megadni:
Fnlak: 30 cm X 30 cm X 40 cm
Talajlak: 30 cm X 30 cm X 30 cm
Teht nzzk meg milyen lehetosgeink vannak az anyagok tern:
Manyag
Mikor pkbbit vsrolunk 98%-ban filmesdobozban lnek az aprsgok. A filmes doboznl a friss levegoellts is knnyen megoldhat pr lyukkal. Viszont ha ltni is akarunk valamit az llatunkbl, akkor mr nem a legjobb. A szkosebb fajok knnyedn meglgnak, mikor levesszk a tetejt. n szemly szerint csak addig tartok bennk llatot, mg haza nem rek.
Ahogy nvekszik a pkocsknk, gy vlthatunk egyre nagyobb muanyag dobozokra. Hztartsi boltokban ltalban nagy vlasztk ll rendelkezsnkre. Vlogathatunk kedvnkre. A muanyagdobozok knnyuek, kis helyen elfrnek, knnyen tmelegszenek, s a tiszttsuk is problmamentes. Sokan a fillrekrt kaphat eldobhat muanyagdobozokra esksznek tltsz tetovel. Mivel nem tl nagy, a pkok kinvik, de nevelshez j lehet. Sok llat esetn j megoldsnak tunik, de nem egy csods ltvny. Viszont olcs!
llatkereskedsekben kaphat a "Pet Pal" muanyagdoboz, ami mr szinte tkletes. A doboz tbb mretben kaphat, leveheto tetejn elore elksztett szellozonylsok vannak, de ha a teto levtele nlkl szeretnnk etetni llatainkat, akkor pont neknk talltk ki azt a kis ajtt a teton, melyen keresztl ezt megtehetjk. Egy hossz csipesz segtsgvel mg a takarts is megoldhat. Aki tl soknak tallja a szellozonylsokat, az ragasztpisztoly s muanyaglapok segtsgvel jobb teheti a pratartalom megtartst. Trolsuk tkletes, az apr lbak amiken llnak beleillenek egy msik doboz tetejn tallhat mlyedsekbe, s gy nem cssznak le egymsrl (nem mindegyik modellnek van lba!). Htrnyuk, hogy nem karcmentesek s tltszsguk a muanyag regedsvel cskken. Foleg talajlak fajok tartshoz ajnljk ltalban. A nagyon gyors fnlak, agresszv, s nehezen kezelheto fajoknl sem a legjobb vlaszts. A kis ajtn keresztl hihetetlen sebessggel tudnak meglpni, s a levehet tet eltvoltsakor ez ki is hasznlhatjk.
A barkcsolni vgyk sajt maguk is kszthetnek lakhelyet a pkjaiknak vkony plexilapokbl.
me nhny plda:
veg
Az vegbol kszlt pkriumoknak is megvan az elonye s a htrnya. Mg kicsi a pkocska tarthatjuk oket kavirosvegben, kis befottesvegben. Ezeknek a legnagyobb htrnya a rozsdsod fmteto. Amikor lyukakat ksztnk a tetobe, vigyzzunk, hogy ne maradjon sorjs, mert az mind a pkra, mind rnk veszlyes lehet. Legjobb muanyag csavaros tetot szerezni valahonnan.
Vgtelensgig nem javasolt befottesvegben tartani a pkokat, ahogy nonek ideje ms lakhelyet tallni. A ragasztott vegbol kszlt vivriumoknak az a legnagyobb elonye, hogy pontosan akkora mretben tudjuk elkszttetni, mint ahogy szeretnnk. Htrnyuk viszont, hogy nehezek.
Sokkal szebben be tudjuk rendezni ezeket a vivriumokat, mint a muanyagdobozokat. Teht, ha valaki igazinak ltsz terepet akar kszteni, akkor ez a legjobb megolds. A vivrium hts falt musziklval is borthatjuk, ez a muanyag ednyeknl nem ltalnos.
Fontos itt is a szellozs megoldsa. Ha nem megfelelo a szellozs, akkor hamarosan pensztenyszet lepi el a pkunk lakhelyt, s ha tl j a lgmozgs, akkor a vivrium gyorsan kiszrad, ami megint csak nem egszsges a lak szmra. Kt lehetosg kzl vlaszthatunk. Az vegcskos, s a drthls megolds mind elterjedt. Valaki erre eskszik, valaki arra. Rmtrtnetek is vannak a drthlba akadt lb pkrl s az vegcskok kz szorult lb pkrl is. Mindenki dntse el maga, melyik megoldst rszesti elonyben.
Az ajt kivlasztsnl megint tbb lehetosgnk van. Lehet ell (oldalra illetve felfel cssztathat, kiemelheto) vagy a vivrium tetejn is. Egy a lnyeg: szksbiztos legyen. Vannak olyan pkok, melyek kpesek kinyitni a nem megfelelo ajtt, s akkor keresglhetjk a laksban (a csald legnagyobb rmre). Ha bizonytalanok vagyunk, krjk ki az elad vlemnyt az llatkereskedsben.

Kp: Tom Schumm http://www.bighairyspiders.com/
Egyb
Hallani mg fa s fmoldal vivriumokrl is, de az elobbi a relatve magas pratartalomtl sztrohad s bepenszedik, addig az utbbi rozsdsodhat. Egyik sem javallott megolds.
Vivrium berendezse
Ha mr megvan a leendo hzikedvencnk lakhelye, akkor azt be is kell rendezni. A berendezs a pkunk fajtjtl is fgg, ezrt nem rt tudni az adott faj ignyeit.
A fnlak fajok nem ignyelnek vastag talajrteget, viszont kellenek nekik magas gak lakhljuk elksztshez, mg a talajlakk szvesen snak maguknak lakreget a vastag talajba, s semmi szksgk magas gakra. Az azonban fontos, hogy az aljzat jl tartsa a nedvessget.
Nem gyozm itt is hangslyozni, az eltro faji ignyeket! Egy afrikai szavannn lak fajt oserdei viszonyok kz
tenni (80% pratartalom) nem tunik a legokosabb megoldsnak. Prbljuk meg ebben is utnozni a pk szrmazsi helynek krlmnyeit!
A legelso dolog eldnteni, hogy milyen talajt ignyel a pkunk. A vivrium aljzatrl vek ta vitznak a pkbartok. Ki ezt, ki azt tartja idelisnak. Ebben a vitban nem kvnok llst foglalni, hanem felsorolom a klnfle aljzatokat, s az azokhoz kapcsold vlemnyeket. Nmelyik opci furcsnak tunhet, de higgytek el: Nagy az Istennek az llatkertje!
Aljzatok:
1, Semmifle aljzat
Verjtek ki a fejetekbol. Teljesen elvetemlt tlet. Csak kpzeld magad a pk helybe.
2, Faforgcs vagy jsgpapr
Lsd az elozot! A faforgcs tkletesen megfelel aranyhrcsgknek, s az jsgpapr j a madarak al a kalitkba, de srgosen felejtstek el ezeket, ha pkokrl van sz.
3, Homok
Van aki hasznlja olyan fajok esetn melyek nem ksztenek lakreget, de nem a legjobb tlet. Ha tl vizes, akkor folys, viszont tl gyorsan kiszrad, s ilyenkor kemny. A tlsgosan laza szerkezete miatt nem tudnak bele reget sni a pkok. Foleg talajkeverknl ajnlhat, mint az egyik lehetsges sszetevo. Nem penszedik (csak ha szennyezett).
4, Kavics
A kavics tkletes, de nem pkoknak. Hagyjuk meg a halaknak, teknosknek s ms hlloknek.
5, Vermikulit, perlit
Mindkt anyag szervetlen, ezrt a pensznek eslye sincs. Sok klfldi website dkat zeng a vermikulitrl, de n mg nem lttam boltban. Nem penszedik, jl tartja a vizet, knnyu. Viszont tbb pkos vlemnyt is elolvasva mr kiss ms a helyzet. Tbben arra a vgkvetkeztetsre jutottak, hogy mindkt anyag j, de nem magban. Ha csak vermikulitot hasznlunk, akkor a nagyobb pkok nem szeretnek rmenni, mert nem elg stabil szerkezetu a talaj, gy a lakreg ptshez sem j.
Mindkt anyag j hoszigetelo, ezrt az als melegts eslytelen. (Amgy sem tl j tlet) Arrl viszont tbb helyen olvasni, hogy pkbbiknek mg nmagban is j aljzat. Nem lesznek pusztulsok a pensz miatt, s jl tudnak benne sni.
A perlit nmagban nem felel meg a pkszoknak. Nem termszetes ltvny a kerek fehr gmbkbol ll felszn, nem nyjt elg szilrd felletet, s a pkbbik sem tudnak benne rendesen sni. Keverk ksztsekor mindegyik szba jhet.
6, Tozeg
Ez mr sokkal jobb vlaszts. A tozeg mr szinte idelis. Ritkn penszedik, jl tartja a nedvessget, laza szerkezetu. Ha kiszrad, nehezen nedvesedik jra. sshoz kituno. Sajnos a tozegkitermels elpuszttja a tozeglpokat, s azok egyedi flrjt s faunjt, ezrt prbljuk meg nem sz nlkl hasznlni. Csak annyit hasznljunk, amennyi kell. Keverkek kituno rsze.
7, Kkuszrost
Ez a kkusztermeszts mellktermke, gy krnyezetbartnak is tekinthetjk. Nem kell gondolnunk a szttrt tozeglpra. Idelis anyag. Knnyen (jra)nedvesedik, jl tartja a vizet. Korbban feldolgozs nlkl lehetett kapni, most viszont sokszor mr kevsb rostos, mutrgyzott vltozatban kaphat. gy kiss hajlamos a penszre, de megfelelo szellozssel elkerlheto. A trgynak a pkokra kifejtett hatsa egyelore nem ismert. Aki hasznlta nem panaszkodott r.
8, Fakreg
Klnbzo fajtj s mretu fakreg darlkot lehet kapni a boltokban. Finom s darabos egyarnt a rendelkezsnkre ll. Talajlak fajoknak idelis, hiszen a nedvessget jl tartja, s kitunoen lehet benne sni. A nagyobb darabok dsztshez is kitunoek. Keverkeknl kihagyhatatlan.
Egyetlen problmt szeretnk emlteni a fakreggel kapcsolatban. Engem kimondottan zavar, hogy a fenyokreggel kapcsolatban kt, egymsnak teljesen ellentmond vlemnyt olvastam eddig. Az egyik szerint j anyag, a msik szerint a gyantatartalma miatt mrgezo lehet a pkra. A cdrusnl ugyanez a helyzet.
9, Agyag
Ht nem is tudom. Ez megint csak a felejtheto kategria. Viszont agyagbl j bujkl ksztheto getett, amit aztn ki kell getni.
10, Virgfld
Nem rossz. Jl tartja a nedvessget, viszont knnyen penszedik. Ezt megelozhetjk a megfelelo szellozssel s a vivrium tisztntartsval. Hasznlat elott rdemes mikrban vagy stoben sterilizlni. Suru s nehz. Kerljk a vegyszerrel kezelt fldet! Keverkek egyik alapanyaga.
11, Keverkek
Mindenkinek megvan a sajt receptje. Szinte biztos, hogy ez a legjobb megolds. Vrom a recepteket!
12, Egyb
Ide tartozik mg pl. a tzhab (a virgktok hasznljk), macskaalom (nem vicc!), modellezo mf s egyb badarsgok. Felejtsk el ezeket gyorsan.
A vivrium berendezse
Nos miutn megtrgyaltuk a klnfle talajfajtkat, nzzk hogyan is helyezzk ezt el. Eloszr nzzk a fnlak fajokat. Ezeknek nincs szksgk vastag fldrtegre, hisz letket az gak kztt lik le. Elg 1-3 cm aljzat , s elgaz gak, melyekre a lakhljukat pthetik. Itt jnnek az elso gondok. A fagak tele lehetnek mindenfle apr lnyekkel, s knnyen penszednek. Ajnlott egy kis mikrohullmos kezels (azrt ne sssk meg lehetoleg) , s vzalap szntelen matt lakkal is vkonyan bevonhatjuk oket. Az gak aljt rdemes vastagabban lekenni, tbb rtegben. Van aki csak az aljt vonja be, van aki egyltaln nem hasznl lakkot.
A msik lehetsges lakhely lehet pkunk szmra egy parafa henger, amit az egyik hts sarokba ragaszthatunk ragasztpisztollyal. Ezen apr vgsokat ejtve mg munvnyek is elhelyezhetoek.
A talajlak fajok mr vastagabb talajrteget ignyelnek, mivel (foleg fiatalabb korban) szvesen snak lakreget maguknak. Ezrt 5-10 cm talajt tertsnk el a vivriumban. Kimondottan szeretik a pkok, ha megoldjuk, hogy klnbzo nedvessgtartalm s enyhn eltro homrskletet tudunk szmukra biztostani. Ennek rdekben megtehetjk, hogy az aljzatnak csak az egyik felt nedvestjk, s o arra a trflre telepedik le, amilyenre ppen kedve szottyan. A lnyeg, hogy vlasztani tudjon. Persze a pkunk nha keresztlhzza a szmtsainkat, s mr elso este a felismerhetetlensgig trendezi lakhelyt. Ha neki gy a j, ht legyen. A nagy rendezgets egybknt jelzs is szmunkra, hogy valami nem tetszik a pknak. Csak r kell jnnnk mi az. (talaj, homrsklet, pratartalom, fny...)
Aki gy ltja jnak, musziklval borthatja a vivrium hts falt. Ez igen dekoratv tud lenni, s a szoba dszv teheti a vivriumot. Szintn gyakori, hogy a hts s az oldals falak parafalappal trtn bortsa.
Eszkzk

Mit is ltunk a kpen?
1, Hossznyel manyagkanl - tkletes a tcskhullk s egyb piszkok eltvoltsra
2, Krmvg - Egyesek lecspik a takarmnytcskk ugrlbt, hogy ne ugrljanak el a terrrium ura ell. n speciel adok nekik eslyt meneklni (eslytelenek gy is!)
3, Hossz fmplca, hurkaplcika - ezzel lehet pkot terelgetni (finoman), bjkl tcskket zavargszni, vagy a talajt egy kicsit fellaztani, ha nagyon sszetmrdtt
4, Nagyt - akik a pkokat kzelebbrl is meg akarjk szemllni. Ajnlatos vegen keresztl, mert a llegzetnktl a pk eszeveszett meneklsbe kezdhet.
5, Orvosi fog - szintn manipullhatunk vele pl.vizesedny kivtele agresszvabb pkok esetn
6, Zseblmpa - jszaka is kivncsi vagy a szszmtl pkra, akkor ez kell neked. Ajnlatos piros szrt tenni r, merilyenkor nem zavarjaket a fny.
7, Csipesz - sokfle felhasznlsi lehetsge van, szintn manipulcira tkletes
8, Ecset - pkok terelgetsre, ezzel nem tudunk srlst okozni
9, Hossz csipesz - vad pkokhoz, illetve tvoli idolgok kiemelsre. A pkot is meg lehet vele fogni, de knnyen srlst okozhatunk!!!!
10, Mrszalag - a nvekedst kvethetjk figyelemmel. Tkletes mrst vgezhetnk, mikor az vegen mszklnak! rdemes feljegyezni ezeket az adatokat!
Szksgnk lehet mg manyagdobozokra (pk befogsa) s egyb eszkzkre is. Csak a fantzin mlik!
Bvhely
Talajlakknl szksg van bvhely elhelyezsre is. Ez lehet egy fl virgcserp, parafa alagt, fakreg, szolotoke, kkuszhj vagy akr getett agyagbl kszlt bjkl. Kreativitsuk meglehetosen szabadjra van engedve. A lnyeg, hogy legyen egy hely ahol a vivrium lakja elrejtozhet, s biztonsgban rzi magt. Ne tegyk a bvhelyet kzvetlenl a lmpa al, mert akkor knnyen tlmelegedhet a lakhely. Fnlakknl a mr emltett fggolegesen beragasztott parafahenger idelis megoldsnak bizonyulhat.
Nvnyek
Aki akar, elo s munvnyekkel lethubb varzsolhatja pkja otthont. Nem mindig bizonyul tartsnak a beltetett nvnyzet, mert a pk beszoheti, vagy kishatja. Arra viszont gyeljnk, hogy ne zsfoljuk tele mindenflvel, mert a zskmnyllatok gy el tudnak bjni, hogy a pk egyet sem tud majd megfogni. Ne tegynk be kaktuszt, s egyb hegyes nvnyt, mert a pk felszrdhat r, ha az vegrol esetleg resik vagy rugrik (nhny fnlak faj nagyokat tud ugrani). A sziklkat szintn rdemes kihagyni, mert szintn baja eshet a pknak, ha resik.
Vizesedny
Ami nagyon fontos, hogy mindig legyen egy friss vzzel tele edny a vivriumban a pk szmra. Ez azrt szksges, mert egyrszt a prolg vz biztostja a pratartalom egy rszt, msrszt a pk tud belole inni, ha szksgt rzi. Egy petricssze, egy llatkereskedsben vsrolhat muanyag muszikla itat, vagy egy nagyobb kerek dobozteto tkletesen megfelel. A vz mindig legyen friss. Semmi esetre se tegynk bele vattt, mert abba beleakadhat a pk lba, s akr le is szakadhat. Pkbbiknl, mikor mg egy dtoskupak sem fr mg el a lakhelykn, fecskendovel csepegtessnk vizet az aljzatra hetente 2-3 alkalommal, illetve a tpllkllatok legyenek jl elltva vzzel.
Vilgts,melegts
Mivel pkunk olyan ghajlati vbol rkezett, ahol jval magasabb az tlaghomrsklet, mint itthon, ezrt valahogy ezt biztostanunk kell a vivriumban. Knytelen vagyok egybevenni a vilgts s a futs tmjt, hiszen a kt feladatot sokan egy eszkzzel oldjk meg. Itt megint sok a vita errol a tmrl, de igyekszem annyi mdszert felsorolni, amennyi csak az eszembe jut. Mindenhol hozzteszek pr gondolatot is. Egy fontos dolgot kell betartani. Ne tegyk ki a pkot kzvetlen napfnynek. Gyorsan felmelegti a vivriumot, s no a kiszrads veszlye.
1, Semmilyen vilgts + melegts:
Van aki erre eskszik, mondvn a pkok amgy sem szeretik az les fnyt.
2, Agyag virgcserp, benne egy villanykrte:
Vilgt is, meleget is ad.Ne hasznljunk nagyon eros izzt! Elg 5-40 W kztti go (az vszaktl s a hoignytol fggoen). Ha tl eros izzt hasznlunk, a vivrium (s benne a pk) gyorsan kiszradhat. Lehetoleg az egyik sarkot vilgtsuk meg, gy maradnak flhomlyos s huvsebb terletek, s a pkunk vlaszthat. Termszetesen a szerkezet a vivriumon kvlre kerl, mert ha bell van, a pk akr meg is getheti magt! Az elksztst bzzuk kpzett villanyszerelore! Az elektromossg is veszlyes!
3, Kszen vsrolt vilgttestek
Ezeket ltalban terrarista boltokban szerezhetjk be. Rengeteg fajtt lehet kapni, ezrt mindig kzljk az eladval, hogy milyen clra szeretnnk vsrolni. n egy ilyet hasznlok (25 W - a fajtjt nem rom ide, mert az reklm lenne). A pkomat (2,5 ves Smithi) nem zavarja a fnye, s szeret az alatta lvo szraz szologykren stkrezni. Van aki a neonra eszszik, mert az "hideg fny". Ht nem tudom?
4, gynevezett "Forr Kvek"
Ezeket ltalban terraristk hasznljk hlloknl, s nincs sz msrl, mint egy futoszlat tartalmaz korol (vagy mszikla). Ez nem biztos, hogy j tlet, egyrszt a k miatt. A tarantulnk reshet az vegfalrl, s akkor mris kattinthattok a "Betegsgek, problmk" cikkhez. Msrszt a pk kzvetlen rintkezsbe kerlhet a forr kovel, ami megperzselheti. (nem tudom milyen felleti homrskletet biztostanak, de az Interneten erosen lebeszlnek a hasznlatrl) Ha a talajba ssuk, akkor a talajlak fajok az skldsaik kzben megint csak hozzrhetnek.
5, Talajftk
Megint csak hlloknek kitallt szerkezet. Nmi trkkel hasznunkra vlhat. Vannak, akik ugyangy hasznljk, mint a hlloknl, de ekkor tl hamar kiszrtja a vivriumot a felszll ho. Ha a pknak melege van (talajlak) akkor lefel kezd sni, s akkor mginkebb melege lesz. Megolds lehet, ha nem az egsz vivrium aljt fedi be a talajfuto, hanem csak annak 1/3-t. Jobb tletnek tunik, ha a htfalra ragasztjk fel, de szintn nem az egsz felletet fedik be. A jobb fajtknl pontosan bellthat, milyen homrskletet adjanak le. A homrskletet mindenkppen kontrollnunk kell, mert klnben dgltt pkot kapunk! Eszkzk Aki pktartsra adja a fejt, annak be kell szereznie nhny segdeszkzt. Ezek beszerzse nem okoz problmt, nmelyiket magunk is elollthatjuk, illetve egy tlagos hztartsban megtallhatak.

|