Madrpkok szaportsa
2008.03.09. 21:15
Elszr is mi kell a tenysztshez? Ht egy ivarrett hm s egy ivarrett nstny:))

Ez nem a legegyszerbb dolog, de ha odafigyelnk, s tudjuk mire kell figyelni, akkor megvan r az esly, hogy sok-sok apr pkbbi legyen a vgeredmny.
Nem rt alaposan utnanzni a tmnak, mert itt csak egy ltalnos lerst tudok adni a dologrl, hiszen a tenyszts a fajoknl nagyban eltr lehet, s ez az oldal sajnos nem egy knyv.
A tenyszts sikere nagyon fontos lehet. Gondoljunk csak a Br. Smithi esetre. A fajt eredeti lhelyn csaknem kipuszttottk a tlzott gyjtssel (most is CITES listn van az sszes Brachypelma faj! - tartsukhoz engedly szksges /elvileg/). A sikeres tenyszetek lehetv teszik az eredeti lhelyek megkmlst, ezzel elsegtve a faj fennmaradst.
Elszr is mi kell a tenysztshez? Ht egy ivarrett hm s egy ivarrett nstny.
Itt az els problma. Honnan tudjuk, hogy kedvencnk hm vagy nstny. Ezt tbbfle mdon is megllapthatjuk.
1, Ha egy kokonbl szrmaz pkokkal rendelkeznk, feltnhet, hogy nmelyik gyorsabban n, s hamarabb vedlik a tbbinl. Mivel a hmek hamarabb rik el az ivarrett kort, j esllyel szt lehet vlogatni a hmeket s a nstnyeket. Ezt a mdszert nem tudjuk alkalmazni akkor, ha boltban vettk a pkunkat.
2, Kinzetre a pkokrl nem nagyon lehet megmondani az ivarukat. A madrpkoknl nem nagyon figyelhetnk meg ivari ktalaksgot, mint ms llatfajoknl, s a kt nem ltszlag ugyangy nz ki. Az utols mondatomat mris kiss meg kell cfolnom. A legtbb madrpk hmje (de nem mindegyik faj!), ha ivarrett, gynevezett przkarmokkal (tibial spurs) rendelkezik els pr lbain, melyek fontos funkcival rendelkeznek, de errl majd ksbb. A przkarmok mellett a tapogatlbaik vge bokszkesztyszeren megvastagszik, melyek szerepe a sperma trolsa.
|
|

|
A hmek ltalban nylnkabbak, kevsb tmzsik, mint a nstnyek. Ez sem nagy segtsg, de ha sajt szemnkkel ltjuk, akkor mr egyrtelm lesz. A hmek sokkal rveidebb ideig lnek a nstnyeknl, ezrt elfordulhat, hogy nehezen tudunk tallni megfelel hmet a proztatshoz. Ha idejben felismerjk a nemeket, tudunk tartalkolni a kvnt nembl sajt tenyszet esetn. Az ivarrett pldnyok megklnbztetse mr nem olyan nehz. (ltalban)
Ha megllaptottuk, hogy egy pk hm, akkor mr tudunk taktikzni a nevelsvel, hogy a pk a szmunkra (s az ivarrett nstny szmra) idelis idben rje el az ivarrettsgt. Ha szksges, gyorsabb nvekedsre sarkaljuk (melegebb vivrium, tbb kaja...), de ha szksges, visszafogjuk a fejldst (hvsebb vivrium, kevesebb tpllk...)
3, „Belesnk a szoknyjuk al".
A pkok ivara megllapthat elg j eredmnnyel a levedlett brk alapos vizsglatval. A pkok teste kt rszbl ll: eltest s uttest (fejtor s potroh)
A pkok szaportszervei az uttestben tallhatak. A pkunk levedlett brnek potrohi rszt kell megvizsglnunk egy ers nagytval, vagy mikroszkppal. Ha sikerlt a pknak gy levedlenie, hogy az uttest bre psgben maradt, akkor mr az fl siker. Ha sszetapadt a br, akkor nagyon vatosan ki kell simtanunk. Ha esetleg mr megszradt mire kivesszk, akkor egy manyag dobozba tesszk, s nedves papr zsebkendt tesznk mell, majd lgmentesen lezrjuk. A zsebkendbl prolg nedvessg felpuhtja a brt, s gy mr ki tudjuk simtani. Fordtsuk gy, hogy a bels fele legyen felfel.

|
|
Ez pldul az n Smithi-m bre.
(a fonszemlcsk mr pont nem ltszanak)
Fot: CZG
|
Mit is kell nznnk? Amit azonnal ltunk, az a kt fonszemlcs a levedlett br als rszn. Ezeket figyelmen kvl hagyhatjuk.
A msik azonnal szrevehet dolog a kt pr fehr szn tracheatd. Ami szmunkra nagyon fontos az a fels pr td kztt elhelyezked terlet. Itt tallhat az ivarnyls. (a hasi barzda a msik oldalon tkletesen megfigyelhet)
A madrpkok vedlsk sorn nem csak emsztrendszerk, hanem ivarszerveik egy rszt fed kutikult is levedlik. Mi ezrt tudjuk megllaptani a nemket a levedlett br alapjn.
Szval alaposan meg kell vizsglnunk az ivarnyls terlett. Az ivarnylst egy kitinlemez takarja, melyet vatosan meg kell emelnnk, hogy kiderljn az igazsg. Ezt nem mindig kell megtenni, mert van, hogy a br kisimtsakor mr elhzdik a vizsgland terletrl.
Mi t ltunk? Elszr is meglehetsen ers nagytt kell hasznlnunk, hogy brmi rdemlegeset tudjunk mondani. Ha a pk elg nagy, mr szabad szemmel is megllapthat a nemk. Szval szemrevtelezzk az emltett terletet.
A pkok, ha nstnyek, ktfajta spermatartval rendelkezhetnek, fajtl fggen.
Ez lehet „sszeforrott" vagy „ketts". A spermatartk elg feltnek, nem lehet nem szrevenni ket, ha a pk mr elg nagy. Krlbell az 5-6. Vedls brbl mr tkletesen megllapthat a nem. Ha pkunk hm, akkor vagy csak kt rvidke stt cskot ltunk (mint kt rvid rdgszarv), melyek a spermavezetk vgei s kivezet nylsai, vagy csak egy rncot ltunk. Ha a pk mg kicsi, sszekeverhetjk a spermavezetkeket a spermatartkkal is, ha nem vagyunk figyelmesek Ha ktsgeink tmadnak, ne szgyelljk a br elvinni egy kereskedsbe, vagy egy tapasztalt pkszhoz.
(Kis kitr: A bcsi Exotica killtson a pkosok nem csak a levedlett br alapjn tudtk megllaptani a nemet, hanem a mocorg pk hasi barzdjnak a megvizsglsval is. Nagyt nlkl. A megllaptott nem ksbb a levedlett br alapjn 100 %-osan helyesnek bizonyult. Mg nem olvastam rla cikket, csak emltskppen lttam egy-kt cikkben, hogy a levelestdk kzti tvolsgokbl, s az arnyokbl llaptjk meg. - meg taln a korbban levedlett brkbl J)
MADRPKOK TENYSZTSE
Forrs:
Nagy Istvn: Madrpkok
Budapest-1996
Nemek kivlasztsa, agresszivits a nemek kztt
A madrpk-tart sikerlmnyein kvl mg egy fontos jelentsge van a madrpk tenysztsnek. Megkmlhetjk az lhelyi llomny folyamatos lerablst, puszttst az jjabb pldnyok befogsnak elmaradsval. Taln nem egsz bizarr gondolat, hogy egy tmegmret utntenysztssel lehetsg nylhat kipusztulban lv fajok lhelyi visszateleptsre is s gy stabilizldhat a faj fennmaradsa. Volt mr r plda termszetvdelmi berekekben.
Tenysztsre sznt egyedek kivlasztsa ivarrett pldnyok esetben nem problma. Legtbb esetben azonban fiatal pkokhoz tudunk hozzjutni, fknt ha utntenysztett llatokrl van sz. Ebben az esetben meglehetsen problms a fiatal llatok nemi meghatrozsa. Hm pldnyok esetben 70 - 80 %-os biztonsggal az 5. - 6. vedls utn nagyt segtsgvel megllapthat nemk. Sok esetben mg a srtetlen, levedlett br vizsglatval is. A potroh als oldaln az epigastralis-barzda felett a fels pr lgznylsok kztt 0,5 - 2 mm-es tmrj, kis kerek sttebb folt van, mely tulajdonkppen egy szvmirigy mez a spermahl elksztshez. Valamint a nemi szerv nylst kt ecsetszer szrcsom fogja kzre. Nstnyeknl a nemi szerv nylsa az epigastralis-barzdban 3 - 7 mm-es szlessg lehet. Fajonknt s tartsi krlmnyektl fggen a nstnyek ivarrettsge 3 - 6 v, a hmek 1,5 - 3 v. Tenyszshez ltalnos gyakorlat, hogy a kifejlett nstnyhez keresnk kifejlett hmet. Sajnos nlunk ez mg meglehetsen krlmnyes dolog, de remlhetleg e hobbi terjedsvel mihamarabb kivitelezhet gyakorlatt vlik.
Msik megolds, ha mr sajt tenyszettel rendelkeznk, hogy gyorsabban fejld hm egyedek kivlogatsval ezek mrskeltebb etetsvel a tartsi hmrsklet kisebb lecskkentsvel fkezzk fejldsket. Mg ugyanezen "lombl" szrmaz nstnyeket optimlis tartsi hmrsklettel, intenzven tplljuk. Sajnos ezzel a fogssal nem minden faj egyedei hozhatk ssze - B. vagans, P. murinus esetben sikerlt. Tbb esetben elfordult, hogy a visszafogott tarts eredmnyekppen a hmek kis testmret mellett ugyangy 2 v utn ivarrettek lettek, mint normlis nevels mellett (P. roseus, P. Klaas esetben). A nagyfok testmret klnbsg mr a megtermkenyt kpessg rovsra mehet.

|
A hm pkok ivarrsk utn nem sokkal spermahlt ksztenek.
Klikkelj a kpre!
Fot: unknown source
|
A tenyszprok sszeraksa, przs
A pkok sszeraksnl nagyon fontos, hogy ismerjk a nemek viselkedst, agresszivtst egyms irnt. Az egyes fajonknt meglehetsen eltr lehet.
A Th. leblondi, A. metallica, P. maurus esetben a prok tbb rtl tbb hnapig egytt tarthatk, azonban vannak kivtelesen agresszv egyedek, mikor a hm pk zskmnyv vlik. ltalban a Brachypelma nemzettsg, valamint a Grammostola fajok knnyen proztathatk, akr sajt terrriumban, akr ms terrriumban - termszetesen felgyelet mellett. zsiai, afrikai s kt amerikai fajnl a hmek meglehetsen ideges magatartst tanustanak (Poeciloptheria, Hysterocrates, Ceratogyrus, Acanthoscurria, Aphopelma, Crypsidomus). Ezeknl megksrelhet a nstnyek behelyezse a hm terrriumba, mg figyelmesebb, krltekintbb felgyelettel, mint az elz esetben.
Azon fajoknl, ahol mindkt nem meglehetsen agresszv, ideges egymssal szemben, clravezet egy terrriumban tartani a kt nemet, persze egy perforlt lemez kzbeiktatsval, amit kell udvarls utn a kopulci idtartamra eltvoltunk (Selenocosmia, Melopoeus nemzetsg).
Mindenkppen elnys ha a proztatst nem szk, hanem meglehetsen tgas terrriumban bonyoltjuk le. Problma esetn knnyebb hozzfrnnk az llatokhoz, hogy sztvlasszuk ket. Przs utn sok esetben a hmek elmeneklnek, ami tgas terrrium esetn kivitelezhetbb. Hogy a nsz ne vljk gyssz egy kb. 30 - 40 cm-es csipesz, vagy mg jobb egy ilyen nagysg vegplca - esetleg vkonyan bedrzslve glicerinnel - legyen keznkben. Durvasg esetn a nstny rzkeli kz dugva sztvlaszthatjuk a prt. A glicerines vegplca azrt megfelel, mert a tmad pk nem tud felszaladni rajta, hogy keznkbe, karunkba marjon, hanem lecsszik rla. Egyes gyorsmozgs, frge fajoknl klnsen elnys e szerszm hasznlata (Melopoeus, Pterinochylus, Poeciloptheria stb.).
Miutn a hm spermentci bulbusai vgt tbbszr bevezette a nstny ivarnylsba, a megtermkenyts megtrtnt. Ha az llatok meguktl nem vlnak szt, vatosan tegyk ezt meg magunk. A hm visszahelyezve a terrriumba pr nap, vagy ht utn j spermahlt pt, amely utn jra proztathat.
Gubkszts, tojsok "berse"
1 - 1,5 hnappal a przs utn a talajlak nstnyek intenzv sklds, terrrium11 trendezse utn letojnak s elksztik a tojsrak gubt. Fn lak fajoknl ez az idszak a pkfonadbl kszlt fszek tatarozsbl s tovbbi bvtsvel telik el.
Ezen idszakban mg fokozottabban gyeljnk a pk zavartalan munkjnak a biztostsra (vilgts megszntetse, egyb zavar tnyez kikszblse - zaj, mozgats stb.). Zavar esetn a gubkszts "selejtesen" zajlik le, nem lesz tkletes a "csomagols". Elfordulhat, hogy nem megfelel aljzatbl (tzeg, lombfld) vagy a nvnyzetbl szerves anyag kerl bedolgozsra a gub falba, mely gy a boml anyagoktl knnyen elgombsodhat. Ilyenkor elnys a darabosabb fenykreg aljzat.
A gub rlelse, illetve a tojsok keltetse hromfle mdon trtnhet. Mindegyik mdszernek megvan a maga elnye s htrnya. Igazbl minden tenyszt a sajt maga ltal kiprblt s bevlt mdszerre eskszik.
1.. A gub a terrriumban marad a nstny vdelme s gondozsa alatt
Elnye: a nstny pk rzkeli a lefinomabban a az optimlis pra- s hmrskletignyt a tojsok fejldshez a tojsok fejldshez. rzkel karmaiban tartva a terrrium legmegfelelbb helyeire cipeli a gubt, szksg szerint. A gubt forgatva megakadlyozza az als tojsok, nimfk megnyomdst - az elpusztult nimfk bomlstl a gub gombsodst.
Htrnya: egy belakott terrriumban elfordulhat tzeglgy, muslincany, megbv tcsk, melyek behatolva a gubba sztrghatjk a tojsokat. Kisebb zavarsra is a nstny elhanyagolhatja a gub forgatst, cipelst. Alacsonyabb hmrsklet esetn a kels elhzdsa miatt (tartsan 26 C. alatt) a nstny megeheti az egsz gubt.
2. A gubt elvesszk a nstnytl, mestersgesen (inkubtorban) keltetjk ki
Elnye: sterilebben tartva egyenletes hmrsklet s pratartalom mellett eredmnyesebb kelst rhetnk el.
Htrnya: az inkubtor prstshoz hasznlt vz prolog, s a kondenzvzzel rinkezve a gub elgombsodhat, fknt, ha ez az optimlisnl alacsonyabb hfokon tortnik. A gub forgatst neknk kell elvgezni, legalbb egyszer.
3. Petricsszs rlels
Ebben az esetben a gubt felbontjuk . Elzleg hvel sterilizlt petricsszbe perlonvattt helyeznk, nhny csepp vzzel megvedvestve. Cssznknt 50 - 100 tojst rakunk, majd teljesen lestttett inkubtorba helyezzk. 2 - 3 naponta ellenrizzk, nedvestsk a szksges pratartalom biztostsa rdekben, az esetleges elhalt toljsokat tvoltsuk el egy steril csipesszel.
Elnye: szinte naprl napra figyelemmel ksrhetjk a tojsok fejldst.
Htrnya: a tlnedvests a tojsok gombsodst okozhatja. Az thelyezsek sorn szerzett mikrosrlsek szintn a tojsok pusztulshoz vezethetnek.
A tojsok fejldsi llapotnak ellenrzsre a gubt les szerszmmal kis terleten megnyithatjuk, majd ellenrzs utn egy-kt ltssel sszevarrva visszaadhatjuk a nstnynek, ill visszahelyezhetjk az inkubtorba. Amint a kikelt fiatal kispkok a gubn kvl az els tpllkot magukhoz veszik, egyenknt sztrakjuk ket kb. 50 ml-es manyag fiolkba. A fiolt kb. 1/3 rszig nedves rostos tzeggel tltsk meg, ez biztostja a szksges pratartalmat s vizet tud felszvni belle a kis pk. A fiolt egy szivacsdugval zrjuk le, ezen t a pk elegend levegt kap, de nem tud megszkni.
Kikelt kispkok gondozsa s a gondozshoz szksges szerszmok
A kis madrpkok gondozshoz alapveten nlklzhetetlen szerszmok a kvetkezk:
- csipesz
- 10 - 20 ml-es manyag orvosi fecskend a tzeg nedvestsre
- nagyobb mret libatollbl kialaktott seprszerszm az apr
tpllkllatok besepersre a fiolba
- fiolk trolshoz lapos karton vagy manyagdoboz.
A fiolkat hetente ktszer ellenrizzk s szksg szerint a tzeget nedvestsk (vigyzzunk, hogy a kis pkokat ne spricceljk le, mivel nem szeretik). Etetsk apr muslickkal, vagy frissen kelt tcskkkel trtnjen. Esetenknt 5 - 6 db-ot sprnk bele a fiolba. Nagyon pici bbipkokat tenysztett ugrvillsokkal etethetnk (Metriopelma fajok). Etetskor el a levedlett pkbrt, illetve az el nem fogyasztott maradk tpllkot is.
Ahogy fejldnek a kispkok, gy helyezhetjk t ket nagyobb trolednybe. A fejldskkel arnyosan nvekedhet a tpllkllat nagysga is. Az tdik-hatodik vedls utn mr 5 - 7 mm-es tcskt knlhatunk nekik, vagy 2 -3 db csontkukacot. Kt cm-es nvendk pk mr megbrkzik egy kifejlett tcskkel, vagy teljesen jszktt (pr rs) kisegrrel. Fontos szably, hogy soha ne adjunk a pknak a potrohnl nagyobb mret tpllkot !
Kb. 2,5 - 3 cm-es nagysg elrsekor vgleges helykre kerlhetnek, egy berendezett pkterrriumba. Itt mr kln ednyben biztostunk ivvizet szmikra. Etetsk 1 - 2 hetente trtnhet.
Optimlis krlmnyek esetn vedlsek a kvetkez ciklusokban trtnnek:
-- ha a tojsbl trtn kikels janur vgre esik, els vedls februrban.
I. vben vedls: februr - prilis - jnius - oktber - december
II. vben vedls: februr - jnius - december
III. vben vedls: februr - december
IV. vben vedls: februr (ekkor mr a pk elrte kifejlett mrett s vente egy alkalommal vedlik).
Nhny szempont madrpk vsrls esetre
Elkerlend, hogy beteg, reg llatot vsroljunk j pnzrt, rdemes a kvetkezket megfontolni:
- piszklsra az llatnak vdekezni kell: meneklni, illetve tmad pozciba helyezkedni
- nagyon kicsi, rncos potroh esetn a tpllkllatot azonnal el kell kapnia, ill. az itatednybl innia kell.
- a lbak nem lehetnek meggrbltek, a fejtor fele-al hajlk
- lehetleg a fajra jellemz mret kzepes pldnyait vsroljuk meg (tl reg llatok vtelnek kikszblsre)
- lbizletek nedvedzse az llat kiszradst jelzik
- az rzkel karmok nem lghatnak le
- a potroh alakja szimmetrikus, foltok s brelvltozsok nlkl
- kis vagy kzepes llatok vgtaghinyai regenerldnak
Forrs: Nagy Istvn: Madrpkok Budapest-1996
DARTS (Nyri Imre oldalrl)
A madrpk felnevelse
Egy madrpk kedvelnek nagyon rdekes megfigyelst nyjt a pkbbi fejldse. Megfigyelheti a vedlseket s a tpllkozst. A kis pkok tbb odafigyelst ignyelnek, mint a felntt llatok. Igaz, hogy a kis pkok felnevelse kompliklt, idrabl tevkenysg, de ugyanakkor tbb rmt okoz, mint megvenni egy kifejldtt szp nagy madrpkot.Ha madrpk nstnyt vsrolunk s az termkeny kokont rak egy id mlva s eltte nem przott, akkor ne higgyk, hogy valami klnleges trtnt. Valszn, hogy vadon befogott nstny volt.Minden esetben ez a „gyapotlabda”, vagy kokon petkkel teli. Ha a petk termkenyek s a nstny nem eszi meg, gy 6-9 ht mlva kimsznak az jszltt bbipkok.
Hogy is kell viselkednie a madrpk poljnak?
Elszr is a kis pkokat el kell vlasztani anyjuktl, mert fnnll a veszly, hogy megeszi ket. Kedvez megolds, ha az anyallatot rakjuk t egy msik, jonnan berendezett terrriumba s a fiatalokat a rgiben hagyjuk. Rakjuk flig tele a bbipkos terrriumot tzeggel s mohval, ekkor a kis pkok - ha talajlak faj - regeket snak s nem fognak egymssal harcolni.Az a pr ht, amg egytt tartjuk a kis pkokat, kedvez megoldsa a felnevelsnek. A bbipkok els kt vedlse a kokonon bell trtnik s csak a kikels utn fognak majd levedleni elszr a kokonon kvl, nhny ht mlva. Fajok szerint a kokon 30-1200 tojst, illetve kis pkot tartalmazhat.
Mint els elesget, a kis pkoknak lehet frissen kelt tcskt, muslinct adni. Ezek az elesget kaphatk llatkereskedsekben. Azzal az elfelttellel, hogy folyamatosan etetjk a fiatal pkokat s a terrriumban a leveg nedvessg tartalma kielgt, a pkok mg nhny htig egytt lehetnek. Legksbb 4-5 ht mlva kell a kis pkokat egyesvel kln rakni.Ez egy viszonylag egyszer, de idt rabl foglalatossg, azonban nem kerlhet el. A legjobb bbipk tartk a pk mrethez igazod plasztik dobozok. A bbipk tart dobozokat knnyen beszerezhetjk ms tenysztktl.Minden kis manyag dobozt 2/3 rszben tltsnk fel nedves vermikulittal, a fels rszre rakhatunk moht, mieltt a kis pkokat beletesszk. Egy egyszer mdszer, ha a kis pkokat egy kisebb manyag doboz segtsgvel fogjuk ki, gy srlsmentesen rakhatjuk t. Az ujjunkkal vagy egy toll segtsgvel terelgessk ket.Ha a leveg nedvessg tartalma elg magas, nem kell vizesednyt hasznlni. De ha egy kisebb darab vattt vagy paprzsebkendt minden nap benedvestnk, az is j megolds.
A fiatalokat naponta etessk az elfogyasztott tpllk fggvnyben. gy relatvan problmamentes lesz a felnevels, de a sok fiatal felnevelse elg sok munkval jr. Ezrt elbb fontoljuk meg, hogy egy talajlak madrpk tenysztssel jr sok munkt tudjuk-e vllalni.
Sok fogsgban tartott madrpk faj veszlyeztetett llatnak szmt, vagy nemsokra ehhez tartozik. Ezrt is fontos, hogy ezeket a fajokat sikeresen tudjuk utn tenyszteni. Felelssgtud madrpk kedvelinkbb hajlik az utntenysztett egyedek vsrlsra. Ezzel a vadon l pkokat is vdjk.
A madrpkok tenysztse nagyon jl virgzik s a nemzetkzi tenyszprogramok a veszlyeztetett fajok fennmaradst szolgljk. s az j dolog, ha mi is a felelssgtud utntenysztsre szntuk el magunkat.
Ha biztosak vagyunk, hogy madrpkunk hm, akkor az ivarrettsgi vedls utn nhny httel elkezdi pteni spermahljt. A terrrium egyik vdett sarkba pti kemny, vattaszer hljt. A hm az pts utn bemszik a hl al s lerakja a spermjt. Ez utn felmszik a hlba s feltlti mindkt bulbus-t spermval.Miutn vgzett ezzel a ritulval, a hljt feldlja, sszegyri s egy sarokban hagyja, de - nha - el is fogyaszthatja. A kemny munka utn a hm rendkvl aktv lesz, befutja az egsz terrriumot, mintha csak a nstnyt keresn. Ekkor, ha lehet legyen a birtokunkban egy ugyanilyen faj, przsra alkalmas nstny, vagy egyik ismersnknek.
A legjobb t a madrpkok prosodshoz a kvetkez: Biztostsuk, hogy mindkt pk a przs eltt a lehet legjobb krlmnyek kzt legyen tartva. A nstny nagyon jl tpllt legyen, a prosods eltt lakassuk jl. A kora esti idpont a legalkalmasabb a przshoz. Nedvestsnk be jl egy kemnyebb kartonpaprt, ennek segtsgvel szt tudjuk vlasztani az esetleges konfliktusoknl az llatokat. A kartonlap mrete igazodjon a terrriumhoz. Ezzel a mdszerrel hamar s biztonsgosan szt tudjuk vlasztani a pkokat.
Mindig a hmet rakjuk a nstnyhez, sohasem fordtva. Figyeljk most mindkt pkot. A hm kezdemnyez ltalban, de nem mindig. A fajra jellemzen az ells lbaival, illetve cspjaival dobol a talajon. A nstny, ha kszsges, gyakran visszadobol. A hm egsz testben elkezd remegni, a potroht le-fl mozgatja. Ez utn a hm a nstny fel tart.A nstny a csprgit sztnyitja s kitakarja. Ez utn a hm a tibia apophysis-vel megfogja a nstny csprgit s megkezddik a przs. A hm a bulbus-t a nstny vulva-jba cssztatja. A hmet ekkor a nstny nem tudja lemarni, mert a hm lefogja a nstny mregkarmait.A przs utn a hmnek addig van lehetsg elfutni, amg a nstny nyugodt. Ekzben lassan elereszti a nstnyt s lbaival a nstny hts rszt simogatja. Ez id alatt engedi el a nstny csprgit. A przs lezrult, a hm igyekszik minl tvolabb kerlni a nstnytl. Ekkor vatosan vegyk ki a terrriumbl.
A madrpkoknl elg egy przs, de ha megismtldik a proztats, ez utn a hm sz egy jabb spermahlt. mde az j spermahlt nem felttlenl szvi a hm az els przs utn.
Az itt lert przs idelis a madrpkoknl, de nem trtnik mindig ilyen srldsmentesen. Megesik, hogy a nstny rront a hmre s megmarja. Ez utn beviszi az regbe. Ha ez mr megtrtnt, a hmnek nincs eslye. Ezzel az incidenssel teht mindig szmoljunk, mg akkor is, ha a nstny nyugodtnak tnik.Nhny madrpk faj nstnyei nagyon agresszvak lehetnek a przs alatt. Pldul a Brachypelma mesomelas. Ennek a fajnak a hmjeit a przs utn nagyon gyorsan el kell tvoltani a nstny terrriumbl. Nagyon robosztusak az Aphonopelma seemanni prok is s nehezen rintkeznek egymssal.Ennek a fajnak a hmjei nagyon visszafogottan szoktak viselkedni, holott minden felttel adott a przshoz. Ha berakjuk a hmet a nstnyhez, a nehzsgek nagyon gyorsan megkezddnek, a nstny 90 %-ban ksz a przsra, m a hm nem mutat hajlandsgot. Ennek a fajnak a hmjei - mint tenyszpartner - nagyon megbzhatatlanok.Az Avicularia avicularia-val addik a przsnl taln a legkevesebb problma. A Brachypelma smithi is az egyszeren proztathat madrpkok kz tartozik. Gyakran problmamentes a przsuk. A problmk ennl a fajnl, hogy a nstnyek rettsget mutatnak, megtrtnik a przs, de akr egy vig is tartogathatjk a spermt, s csak tavasszal rakjk le a kokont. Ekkor mr a spermk valsznleg nem tudjk megtermkenyteni a tojsokat.Az egyik legbksebb madrpkok kz tartozik a Pterinopelma saltator. Ez a madrpk faj valban nagyon bartsgos. Ha kivesszk a terrriumbl, ott marad a keznkben s gy tnik, hogy nagyon jl rzi magt. A nstnyek a przs utn sokat esznek s egy id mlva elkezdik szni a kokont. Ebbe rakjk be a tojsaikat, majd lezrjk a kokont. A przs utn a kokon kszts lnyegesen ksbb trtnik. Csak akkor kell jra proztatni, ha a nstny a przs utn levedlik.A vedlsnl ugyanis az ondtartjt a spermval egytt levedli. Ezzel a vedlssel a nstny ismt „szz”.
Az gynevezett kokon, amibe a nstny lerakja a tojsait, gy nz ki, mint egy nagyobb vattacsom. A termszetben a przs, a kokonraks az vszakok s klimatikus viszonyok fggvnye. A terrriumi tartsnl ezek a tnyezk nem igazn hasonlak, mint a madrpkok lhelyein. A terrriumban a sznlelt klimatikus viszonyok vltoztatsval befolysolhat a kokon ptse s a kis pkok kikelse. J tudni, hogy a kokon ptse a prosods utn mg egy vig is eltarthat.A betekints a fszekbe gyakran akadlyozott. s ha a nstny levedlik, akkor nem tudjuk, hogy valjban rakott-e le kokont s azt megette, vagy nem is ksztett kokont.A nstny a fiatal llatok kibjsig rzi a kokont. De szrevehet, hogy ha valami nincs rendben, vagy sokat zavarjk, akkor megeszi a kokont. Amikor vgre elkezdenek kibjni a kis pkok a kokonbl, akkor rakjuk t a nstnyt egy msik terrriumba. A kokont vatosan nyissuk szt, hogy a tbbi bbipk is ki tudjon jnni belle.

|