A terrrium
darts 2008.03.08. 22:45
A madrpkok megfelel elhelyezshez az ignyeit kielgt terrriumot biztostsunk.

A terrrium
A madrpkok megfelel elhelyezshez az ignyeit kielgt terrriumot biztostsunk.
A talajon lak pkok a termszetben regeket snak, amelyeket nvekedsk folyamn egyre jobban kitgtanak. A nstny madrpkok csak ritkn hagyjk el az reget. Lesben llnak a bejrat kzelben s az arra jr elesget megtmadjk. A nstny a hmet csak przskor engedi az regbe. Abban az esetben, ha a przs utn a hm az reget nem tudja kellen gyorsan elhagyni, knnyen a nstny tpllka lehet. E szoks miatt kell a nstnyt tbbnyire kln tartani a hmtl.
A madrpkok nagyon gyesen ki tudnak szkni s ezrt minden terrriumot - magtl rtetden - megfelelen, biztonsgosan kell zrni. A madrpkokat ltalban egyenknt tartjk. Ezt a szablyt csak akkor szegik meg, ha a nstnyt proztatni akarjk a hmmel. Ha kett vagy tbb madrpkot kzsen tartunk, kedvez krlmnyt biztostunk nekik arra, hogy egymssal harcolva megljk a msikat. E miatt a magatarts miatt a terraristnak nem szabad kegyetlennek lennie, klntse el a pkokat.
Magtl rthetden lehetsg van arra, hogy nagyobb terrriumot kisebb rszekre osztva megfelel krnyezetet biztostsunk egy- egy pk szmra. De ez elg nagy terlet legyen s egyik madrpk se tudjon a msik rszbe tjutni. Ennl a megoldsnl lehetsg van arra, hogy kzs ftvel csak egy helyen kell biztostanunk a megfelel hfokot.A terrrium berendezsnl gyeljnk arra, hogy legyenek magasabb, illetve kisebb trgyak, gy mutatsabb. A talaj tzeg, kkoszrost, homok s ezek egyvelegbl llhat. Sok faj a talajba lakreget s. Arra is legynk figyelemmel, hogy a terrriumra ne sssn ersen r a napfny, mert a tl les fny irritlja a madrpkot. A madrpknak 8 szeme van. Valszn, hogy ngy szeme nappal lt jl s a msik ngy szeme este. A legtbb madrpk a fny ell elhzdik egy ltala sott bvhelyre, vagy elvonul egy stt sarokba, s azt veszi birtokba.
A legtbb madrpk faj kedveli a nvnyeket a terrriumban. Ha a nvnyeket vzzel bespricceljk, a levelekre rakdott harmatcseppekbl a pkok szvesen isznak.
A madrpk terrriumnak nem kell mindig kis, egyszer, veglapokbl llnia. Felpthetjk gy, hogy az oldalfalait falapokkal beburkoljuk. gy jobban beilleszkedik a laktrbe is s a szp terrrium tbb lvezetet nyjt a szemlldnek.
Az emltett talaj mellett j a madrpk rszre az gynevezett vermikulit is. Arra is figyeljnk a terrrium gondozsnl, hogy a talajt mindig nedvesen tartsuk, semmi esetre se hagyjuk kiszradni. Termszetesen vakodnunk kell a tlntzstl is. Javasoljuk fld nedvessg tartalmnak folyamatos ellenrzst.
Ha pkunk faja nem kvn specilis talajalap magassgot, gy a 6-12 cm-es talajmagassg az idelis.Kialakthatunk retekhelyet is flbe vgott, megfelel magassg virgcserp segtsgvel, ezt ltalban szvesen elfogadja, s hamar ignybe veszi. A lomb, moha s gykrdarabok a madrpkoknak idelis bvhelyl szolglnak. Egy ilyen jl berendezett terrriumban ezek az llatok valban jl rzik magukat. Innen sem hinyozhat azonban egy tlka friss vz. A madrpkok nha egyszeren befonjk hljukkal berendezsi trgyakat.
Az j szllst azonban nem fogadja el minden pk. Hajlamosak a terrriumokat talaktani, trendezni s nem mindig az poljuk zlse szerint. A pkoknak ltszksgletet jelent vizet ajnlatos kis tlak segtsgvel megoldani, melyeket helyezznk be a terrriumba. A madrpkok terrriumba azonban a nvnyek beltetse nem problmamentes, lehetsges, hogy azokat kissk.Dsztshez hasznljunk inkbb leth mnvnyeket, jl hatnak a terrriumban. Semmi esetre sem szabad kaktuszflket a terrriumba rakni, mert baleset trtnhet, a tskktl a pkok megsebeslhetnek.Dszthetjk a talajon lak madrpkok terrriumt gy, hogy megfelel vastag fldrtegre szp gykereket, dekoratv kveket, flbevgott virgcserepet, nhny mohacsomt s mnvnyeket rakunk.
A fn lak fajoknak magasabb terrriumra van szksgk, mint a talajon lakknak. 35-40 cm magas terrrium mr megfelel rszkre s nem kell olyan magas talajrteg sem. Az gakat, gykereket, parafakrget gy kell fellltani, hogy stabil zugot kpezzenek, amelyben a madrpk csszer hlt tud pteni.Ez a hl nagyon vastag s igen hossz let. Ebbe a hlba rakja le a kokont s itt vannak a kis pkok addig, mg elrnek egy bizonyos nagysgot, s gondoskodni tudnak magukrl.A fn lak pkoknak nem szksges felttlenl vizestl, mert elnybe rszestik, ha a fonalakat s a gykereket folyamatosan, rendszeresen belocsoljuk vzzel. Ezen a termszetes ton hozzjuthatnak a szksges nedvessghez. Ezeknek a fn lak madrpk fajoknak nagyon szp zrt terrrium pthet, amiben jl rzik magukat.
A terrrium ftse
A madrpk terrrium ftsrl hossz ideje vitatkoznak a madrpk tartk. A madrpkok testhmrskletket nem maguk szablyozzk, mint - pldul - ahogy azt az emlsk teszik. Ezrt idelis krnyezeti hmrskletet szksges rszkre ahhoz, hogy jl rezzk magukat. 20-25 oC kztti hmrsklet tekinthet idelisnak, azonban inkbb a 25 oC krli hmrskletet rszestsk elnybe.Nhny madrpkfaj - a klimatikus viszonyok miatt - termszetes krlmnyek kztt pr hnapos pihent tart, d van olyan faj is, amely tli lmot alszik. Egy otthoni kis terrriumban nehezen tudjuk utnozni az lhelykn megszokott klmt.Azok a specialistk, akik pkjaikat tenyszteni akarjk, figyelembe veszik a termszetben megszokott letritmust s ennek megfelelen tartjk pkjaikat. A termszetben lv nappal - jszaka vltozst a terrriumban is utnozni tudjuk.Nem kell az egsz terrriumot teljesen ftennk, hanem csak egy rszt, gy a madrpkok - ignyeik szerint - a szksgleteik szerinti - melegebb vagy, illetve hidegebb helyen fognak tartzkodni.
A 25 oC hmrsklet elrshez hasznlhatunk izzt vagy ftkbelt. Az izz watt-szmnl vegyk figyelembe a terrrium nagysgt, hogy a hmrsklet ne legyen tl nagy. A 25-30 cm nagysg, kocka alak terrriumnl egy 25 W-os izz teljesen elegend. A ftkbel watt szmnak kiszmtsa valamivel nehezebb, de a legkisebb 50 W teljestmny, melyet betervezhetnk, mert valamivel cseklyebb a ftkbel hatsfoka. Termszetesen az is elfordulhat, hogy a ftkbel tlmelegti a terrriumot, ezrt ptsnk be egy id- vagy hfokkapcsolt.Elszr zem kzben prbljuk ki a ftnket s csak megfelel mkdsnl rakjuk be a pkot a terrriumba. gy teljesen automatikusan tudjuk tartani a terrrium hfokt. A ftprnt a terrrium talaja al szoktk rakni, de ez nem ajnlott a talajon lak madrpkoknl. Knnyen kiszradhat a talaj, gy a pk nem tud lesni s a meleg miatt sem tud ott tartzkodni.A ftprna, mint hforrs, kizrlag a fn lak madrpkoknak ajnlhat, mert ezek nem ssk a fldbe magukat. A behelyezett ftprna elprologtatja a talaj nedvessgt, kiszrtja a fldet. Ezt vegyk figyelembe s folyamatosan tartsuk nedvesen a terrriumot. Az gynevezett fggesztett kermia fttest is - szintn, mint az izzkrte, nem ajnlhat a fn lak pkoknak, mert megsrlhetnek, st, szvedkket hozz ersthetik a fthz. A talajon lak madrpkoknl sem veszlytelen a kermiaft. A legsikeresebb megolds madrpk terrrium ftshez taln a ftkbel. A fn lak fajoknl rakhatjuk a talajba, mg a talajon lakknl a kls falra ersthetjk.Tbb terrrium esetben igen gazdasgos mdszer lehet a trfts. A 22-25 oC kztti hmrsklet biztostsa knnyen elrhet megolds lehet kzponti ftssel rendelkez lakhzakban. Pkunk j kzrzethez fontos a megfelel leveg nedvessg tartalom s annak folyamatos biztostsa.
A talajnak, talajalapnak mindig j nedvessgnek kell lennie, de sohase legyen tlsgosan vizes. A talajt, mint a nvnyeknl, folyamatosan ntzni vagy spriccelni kell.A madrpkok esetben kedveztlen a kdszer permetezs, mert mindenhol pra kpzdik s vzfoltos lesz a terrrium vege. Ezt nem csak a kemny vz, hanem a lgyvz is okozhatja. Soha ne locsoljuk direkt a pkokat, mert nem szeretik s gyorsan elmeneklnek. A madrpkoknak van nhny olyan - finom szrszl - rzkszerve, melyekkel a legcseklyebb lgmozgst is rzkelik. Nem problma, ha a pkunkat 1-2 hetes szabadsg alatt magra hagyjuk. Elutazs eltt jl nedvestsk be a talajt, kapcsoljuk ki a ftst s a terrriumot lltsuk hvsebb helyre. gy szabadsgunk ideje alatt a terrriumban megtarthat a leveg nedvessgtartalma s a pkunk sem szenved krt.Ez a valamivel hvsebb hmrsklet nem okozhat krt a pknak s ez a hfokvltozs a sikeres proztatshoz is hozz segthet.
Nha a madrpk hajlamos a nvnyeket kisni, de van, hogy nem is trdik vele. Ha mnvnyeket hasznlunk a terrrium dsztshez, mg mindig jobb megolds, mintha csupaszon hagynnk.
A terrrium tiszttsa
A madrpkos terrriumot folyamatosan kell tiszttani. A madrpkok nagyon tiszta llatok, gy a tiszttsa csak rvid ideig tart.A legtbb munkt a vz prsodsa miatt az oldal vegek okozzk. A talajt elg, ha egy vben egyszer kicserljk.Minden berendezsi trgyat gy kell belltani, hogy tiszttsnl knnyen ki tudjuk venni.Gykereket, parafakrget, virgcserepet s hasonl berendezsi trgyakat egy kefe segtsgvel langyon vzzel mossuk le.Folyamatos tiszttst ignyei a vizestl is, mert a pkok gyakran belertenek. Ajnlatos ezrt naponta tiszttani s friss vzzel feltlteni. Az elesgmaradkokat is rendszeresen tvoltsuk el.

|